KIERUNKI KSZTAŁCENIA

 

"Jak przygoda to tylko w Warszawie"

9 stycznia 2015r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 42 osoby: 39 uczniów z klas mundurowych I b LO i klasy II a LO. Wcześnie rano, bo o 6.00 zebraliśmy się przed szkołą by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w Pałacu Kultury oraz Muzeum Nauki i Techniki, gdzie należało stawić się o godz. 11.00. Wraz z przewodnikiem mogliśmy zobaczyć wspaniałą wystawę,a dodatkowo w tymże Muzeum odbywała się wystawa na temat : "Pion ruchu drogowego prewencji Policji". Uczniowie mogli zobaczyć jakie jest wyposażenie i zadania Policji, jakie są działania na miejscu zdarzenia drogowego oraz mogli poznać przepisy ruchu drogowego na lądzie i wodzie w ramach podsumowania projektu "Stop wariatom drogowym".

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Przyjdź Dzieciątko Boże…
Świąteczny apel w Zespole Szkół

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, pełen radości z przyjścia na świat Bożej Dzieciny. To święta rodzinne, pełne emocji, wzruszeń i miłości. 19 grudnia 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa, pod kierunkiem nauczycieli: p. E. Biernat, p. A. Wąsek-Powrózek i p. J. Kułażyńskiej, przygotowali apel bożonarodzeniowy, który wprowadził wszystkich słuchaczy w świąteczno-zimowy nastrój.

Montaż słowno-muzyczny przyniósł chwile refleksji nad sensem płynącym z Narodzenia Pańskiego. Młodzież starała się przekazać zgromadzonym cudowność i istotę Świąt – bycie razem, ciepło domowego ogniska, wzajemny szacunek i zrozumienie. Kwestie recytatorskie przeplatane były pięknymi kolędami, które wraz z występującymi chętnie śpiewała cała publiczność. W wyjątkową atmosferę świąt wprowadziła wszystkich zebranych zachwycająca stajenka betlejemska, wykonana przez uczniów klas I b i II a.

Więcej...

 

Uczniowie Technikum Leśnego na tradycyjnym szkoleniowym polowaniu zbiorowym

Tradycyjnie zimą uczniowie Technikum Leśnego Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim uczestniczyli w szkoleniowym polowaniu zbiorowym pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Janów Lubelski na terenie leśnym.

Uczniowie na polowaniu brali czynny udział w nagance pod nadzorem nauczycieli i pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa. Celem udziału uczniów w polowaniu było zgodnie z programem nauczania poznanie zasad organizacji i prowadzenia polowania zbiorowego na terenie leśnym. Ponadto uczniowie od strony praktycznej mogli poznać przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na polowaniu zbiorowym jak również poznali kultywowanie polskich obyczajów łowieckich.Na polowaniu nie pozyskano zwierza, bo było to polowanie bezkrwawe.

Więcej...

 

Nasi uczniowie na posiedzeniu Sejmu RP

5 grudnia 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół wraz z opiekunami M. Pelczar i A. Widz uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Do miejsca, od którego rozpoczynaliśmy nasz pobyt w stolicy, kierowaliśmy się wzdłuż Alei Ujazdowskich, jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy. Przy tej ulicy wznoszą się okazałe pałacyki i kamienice dawnej arystokracji, a od wschodu przylegają do niej ogrody i parki Ujazdowski , Łazienki jak również placówki dyplomatyczne ( ambasady ), gmachy wielu ministerstw, siedziba rządu. Przejazd Alejami Ujazdowskimi zakończyliśmy przy Placu Trzech Krzyży, który zaskoczył nas kontrastami architektonicznymi, obok XVIII- wiecznych domów stoją też nowoczesne biurowce. Przy placu wznosi się pomnik wybitnego działacza ludowego W. Witosa patrona naszej szkoły, przy którym pozowaliśmy do zdjęcia.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

”Wdzięczność jest pamięcią serca”- Gala Wolontariatu w JOK-u

Pod takim hasłem odbyła się po raz kolejny w dniu 5 grudnia br. w Janowskim Ośrodku Kultury uroczysta Gala Wolontariatu. Na zaproszenie organizatora przybyło wielu szacownych gości:ks. kan. dr J. Beksiński,ks. dziekan dr J. Staszak,ks. Inf. E. Markiewicz, Wicestarosta Janowa Lubelskiego - Bartosz Piech, dyrektorzy okolicznych szkół , koordynatorzy szkolnych kół wolontariatu oraz ci najważniejsi, bez których ta uroczystość nie odbyłaby się- WOLONTARIUSZE.

Na pytanie co daje działalność w wolontariacie młodzież odpowiada: ”Odpowiedź jest prosta- satysfakcję z tego, że robimy coś dla innych, coś co sprawia nam ogromną radość. Uśmiech na twarzy drugiej osoby to coś dużo ważniejszego niż jakakolwiek inna nagroda.Do wolontariatu może zapisać się każdy kto czuje , że chce naprawdę zrobić coś dla innych. Nie ma wymagań wiekowych. Najważniejsze są chęci i to żeby to była świadoma decyzja . Każdy z nas powinien poczuwać się do odpowiedzialności za coś, czego się podejmuje”

Nasza szkolna redaktorka- wolontariuszka, Wiola Rożek po rozmowie z innymi stwierdza ”że to co robią - ma sens” W jaki sposób mogą realizować swoje marzenia? Jak dodaje Wiola: ”Tradycją wolontariuszy z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim stało się odwiedzanie pobliskiego Domu Dziecka ”Promyk”. W tym roku także nowi wolontariusze,którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole ,zadeklarowali bezinteresowną chęć niesienia pomocy m.in. poprzez odwiedzanie tej placówki. Każdy z nich ma świadomość tego, że dzieci, które tam mieszkają, potrzebują więcej uwagi, zainteresowania, szczególnej więzi, mimo to nie boją się podjąć tego wyzwania.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

My też tam byliśmy …

II EVENT OTWARCIA BAZY RODZIN PROJEKTU SZLACHETNA PACZKA

W dniu 23 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Evencie otwarcia bazy rodzin projektu SZLACHETNA PACZKA, zorganizowanym przez Annę Szmidt - Koordynatora Regionalnego projektu Szlachetna Paczka w województwie lubelskim i Janowski Ośrodek Kultury.

W imprezie uczestniczyło wielu zaproszonych gości, m. in. aktorka Katarzyna Ankudowicz, jako ambasador projektu Szlachetna Paczka, solistka Joanna Lalek, zespoły muzyczne GATE i PAWKIN, a także grupy taneczne dzieci i młodzieży, wśród których znalazły się również dziewczęta z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Ewelina Gawron, Diana Kulpa, Emilia Lisowska, Małgorzata Groszek, Ewa Kotuła, Małgorzata Góra i Anna Porada. Uczennice przygotowane przez Joannę Sajewską, zastępcę Lidera Rejonu, przedstawiły układ taneczny na stepie, który uzyskał duży aplauz i wzbudził zadowolenie wśród licznie zgromadzonej widowni. Spotkanie uatrakcyjniły również uczennice Technikum Gastronomicznego (Izabela Gwizdal - kl. I TŻiUG, Karolina Kulpa - kl. II TŻiUG, Sylwia Jaworska kl. III TŻiUG), które pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych - Pani Moniki Małysza - przygotowały wspaniałe bukiety wykonane z warzyw, prezentując widowiskową sztukę carvingu.

 

Nowe umiejętności szansą na rynku pracy

Pod koniec listopada 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim uczestniczyli w kursie na operatora wózków widłowych. Chęć posiadania takich uprawnień przez uczniów z klasy IV kształcących się w zawodzie technik logistyk zainspirowała Panią Dyrektor do zorganizowania kursu na terenie szkoły. Realizatorem kursu była firma SZKOLTEX – Centrum Obsługi BHP i Kadr z Lublina. Program kursu uwzględnia przygotowanie do obsługi wózków spalinowych, gazowych i elektrycznych oraz praktyczną naukę jazdy wózkiem widłowym, instruktaż bezpiecznej wymiany butli w wózkach wyposażonych w instalację gazową oraz zajęcia teoretyczne z zakresu BHP, typów wózków, ich obsługi oraz eksploatacji. Podczas kursu został położony duży nacisk nie tylko na techniczną obsługę wózków widłowych, ale także na zapoznanie uczniów z zagrożeniami występującymi w środowisku pracy.

Więcej...

 

Dar krwi uczniów Zespołu Szkół W.Witosa -
darem życia

„Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie”

Henryk Sienkiewicz

Pomoc drugiemu człowiekowi powinna być priorytetem dla każdego. Wrażliwość na krzywdę i cierpienie stanowi wyznacznik naszego człowieczeństwa. Honorowe krwiodawstwo jest wyjątkowym aktem, który może uratować ludzkie życie.

Uczniowie klasy trzeciej technikum o profilu leśnik/hotelarz wyszli z inicjatywą zorganizowania akcji oddawania krwi w Naszej Szkole z hasłem przewodnim „Przelej krew”. Opiekunem był nauczyciel wychowania fizycznego mgr Radosław Szymański. Patronem przedsięwzięcia było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Akcja odbyła się 20 listopada br. w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa. Krew oddało 30 osób. Chętnych było więcej, jednak taka liczba osób stanowiła limit.

Wszystkim, którzy honorowo oddali krew i przyczynili się do sukcesu akcji, serdecznie dziękujemy.

 

Sukcesy wokalne i recytatorskie uczennic Zespołu Szkół

„Śpiewać każdy może” – te słowa popularnej piosenki dowodzą, że każdy może z mniejszym lub większym powodzeniem, próbować swoich sił jako wokalista. Jednakże dopiero uznanie specjalistów w dziedzinie śpiewu, świadczy o prawdziwym talencie wokalnym.

6 listopada br. uczennica klasy II b – Małgorzata Brzozowska reprezentowała Naszą Szkołę w XV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Konkurencja była bardzo duża. Małgosia pięknie wykonała wzruszającą pieśń „Ave Maria”. W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zajęła III miejsce.

14 listopada br. uczennica klasy II technikum o profilu logistycznym – Paulina Pruszkowska brała udział w 18 Jesiennym Konkursie Recytatorskim w Janowskim Ośrodku Kultury. Paulina w sposób bardzo wymowny i przejmujący zaprezentowała wiersz współczesnego poety – Marcina Świetlickiego. Nasza uczennica w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła II miejsce.

Obu uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

W poniedziałek 1.12.14r o godzinie 13.25 odbędzie się XXIII edycja ogólnopolskiej olimpiady promocji zdrowego stylu życia

ZGŁOSZENIA PROSIMY KIEROWAĆ DO PANI KINGI JARGIŁO

Ostateczny termin zgłoszeń to poniedziałek 28.11.14

Cel olimpiady: Celem Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK - zwanej dalej olimpiadą - jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez:

Olimpiada mimo charakteru konkursowego, nie jest nastawiona na rywalizację, a na wymianę doświadczeń oraz rozwijanie i doskonalenie swoich umiejętności.

Podczas olimpiady sprawdzana jest wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia, a w szczególności:

  Podstawowa literatura:
 1. Włodarek D.: Dietetyka. Wydawnictwo Format AB, Warszawa 2005
 2. Czerwińska D., Gulińska E.: Kucharz małej gastronomii. Podstawy żywienia człowieka. Podręcznikdla zasadniczej szkoły zawodowej. WSiP, Warszawa 2005
 3. Superczyńska E., Żylińska - Kaczmarek M.: Zasady żywienia. Podręcznik dla zawodu kucharz małejgastronomii. Wydawnictwo REA, Warszawa 2004
 4. Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PWN, Warszawa2007
 5. Gawęcki J., Hryniewiecki L.: Żywienie człowieka, tom 1 i 2. PZWL, Warszawa 2007
 6. Gertig H., Gawęcki J.: Żywienie człowieka. Słownik terminologiczny. PZWL, Warszawa 2007
 7. Ziemlański Ś.: Normy żywienia człowieka. Fizjologiczne podstawy. PZWL, Warszawa 2001
 8. Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności.PZWL, Warszawa 2007
 9. Cybula A., Głowaczowska I., Konieczny G., Latarska D., Marzec-Bogusławska A: Najważniejsze pytania o HIV/AIDS. Poznań 2007
 10. Anders J.: Wytyczne 2005 Polskiej Rady Resuscytacji. Kraków 2005 z późniejszymi zmianami

 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz