KIERUNKI KSZTAŁCENIA

 

Lato! Lato! Lato czeka! – wakacje czas zacząć

Nadszedł upragniony dla każdego ucznia czas wypoczynku i wytchnienia od nauki – wakacje. 24 czerwca w Zespole Szkół odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, które rozpoczęła Msza św. w janowskim Sanktuarium.

Po nabożeństwie Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie spotkali się, aby wspólnie dokonać podsumowania i zakończyć miniony rok szkolny. Była to również okazja do nagrodzenia tych uczniów, którzy wyróżnili się wysoką średnią i znakomitymi wynikami w różnych konkursach przedmiotowych. Na uroczystość przybyli dumni rodzice najlepszych uczniów, którzy z rąk Pani Dyrektor – mgr Teresy Biernat otrzymali listy gratulacyjne wraz ze słowami uznania. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na bezpieczeństwo uczniów w czasie wakacji. Podsumowała miniony rok szkolny, wskazując na liczne sukcesy uczniów Zespołu Szkół, zarówno naukowe, jak i sportowe.

Po części oficjalnej odbyła się akademia, w trakcie której w sposób humorystyczny wychowankowie podziękowali nauczycielom za ich trud i zaangażowanie. Apel wywołał uśmiech na twarzach wszystkich obecnych i wprawił ich w wyśmienity nastrój. Piękna, słoneczna pogoda, stanowiła wspaniałą oprawę występu uczniów. Aż chciałoby się zanucić słowa popularnej piosenki kabaretu Otto:

Wakacje, znowu są wakacje,
Na pewno mam rację, wakacje znowu są!

 

Hotelarz - ponadczasowy zawód

Któż z nas nie lubi podróżować i spędzać czasu w luksusowym hotelu pięcio-gwiazdkowym? Sheraton? Hilton? A może Marriott!

Myślę, że większość! Jest taka grupa, która zamiast marzyć, może to pragnienie spełnić i każdego dnia przebywać w takim hotelu. Nie trzeba wiele – wystarczy zacząć naukę w Technikum Hotelarskim.

Rozwijająca się turystyka oraz rosnąca sieć hoteli sprawia, że w kraju i nie tylko istnieje duże zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych hotelarzy. Jak wygląda nauka w technikum i jakie daje możliwości?

Nauka trwa cztery lata, oprócz przedmiotów ogólnych należy opanować przedmioty związane z zawodem -podstawy ekonomii, prawa oraz język zawodowy. Niezbędne są zagadnienia związane z turystyką oraz usługami gastronomicznymi. Jednak wiedza teoretyczna to nie wszystko.

Najważniejsze, aby posiąść umiejętności praktyczne. Na szczęście, w naszej szkole, żaden z uczniów nie musi martwić się o to, by zorganizować sobie praktyki. To zadanie dla szkoły. To tam -w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych przygotowują się do przyszłych obowiązków. Nauka w takim technikum należy do przyjemnych obowiązków! Ciągle dzieje się coś nowego. Począwszy od ostatnich wydarzeń - 18 maja najlepsi hotelarze i gastronomi wyjechali na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Grecji (oczywiście za darmo!) Nie dość, że poznali kulturę śródziemnomorską, to jeszcze poznali cudowne miejsca i interesujących ludzi.

Kolejną atrakcją jest udział w Międzynarodowych Targach Eurogastro 2016. Była to wycieczka przedmiotowa, która obejmowała zwiedzanie pięciogwiazdkowych hoteli m.in.Marriott czy Interco-ntinental. Przy okazji spotkali znanego z telewizji kucharza i szefa restauracji, Karola Okrasę, z którymi rozmawiali i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Także jak widać, nie jest to tylko okazja do zwiedzania, ale również kontaktu z osobistościami. Dzięki podpisanym porozumieniom z różnymi uczelniami uczestniczymy w Dniach Otwartych m.in. z WSSP w Lublinie. W ramach promocji Turystyki i Wychowania Fizycznego hotelarze podziwiali pokaz mistrza karate tradycyjnego, Daniela Iwanka a także poznali Henryka Kanię, absolwenta tej nauki promującego kulinarnie region Lubelszczyzny.

Każdego roku hotelarze prezentują się również w konkursach i olimpiadach. W styczniu tego roku wzięli udział w etapie Okręgowym Olimpiady Wiedzy Hotelarstwa w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Do tego etapu zakwalifikowały się 2 uczennice klasy III. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady była historia hotelarstwa w Polsce i na świecie. Imponujący jest fakt, że rywalizujemy z najlepszymi w Polsce. Do takiego sukcesu przyczynił się 100 % wynik naszych hotelarzy zarówno w tym, jak i w poprzednim roku z egzaminu zawodowego, teoretycznego jak i praktycznego. Należy nadmienić, że wyniki były wyższe od tych w kraju jak i województwie.

Poprzez różne podejmowane inicjatywy hotelarze wspinają się po szczeblach edukacji, by kiedyś stać się konkurencją na rynku pracy. Jednego możemy być pewni – nasi hotelarze otwierają sobie zdobytymi umiejętnościami ”okno na świat” Kto wie, gdzie przyjdzie im pracować w przyszłości? Może w ...Sheratonie? A może w Hiltonie? Na pewno sobie świetnie poradzą...

 

UWAGA
KANDYDACI DO KLAS PIERWSZYCH!

W oparciu o Zarządzenie nr 30/2016 Lubelskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 kwietnia 2016 zostaje zmieniony termin Publikacji List Zakwalifikowanych w harmonogramie systemu naboru.

Obecnie obowiązujący termin to: 1 lipca 2016 o godz.10.00

 

„Przygoda życia”- staż zawodowy w Grecji
szansą dla uczniów Zespołu Szkół

 

Po odbyciu stażu zawodowego w Grecji w maju br. nasi zadowoleni uczniowie opowiadają swoim kolegom i koleżankom o swoich wrażeniach i umiejętnościach, które zdobyli. Rozmowa przeprowadzona z jednym z uczestników pozwoli przybliżyć „co się tam działo”.

- Czym zaskoczył Was pierwszy dzień pobytu?

- Po długiej i dosyć monotonnej podróży przyszedł upragniony czas zakwaterowania. Zmęczeni, lecz dalej optymistycznie nastawieni zaczęliśmy „zwiedzać” Grecję. Największym zainteresowaniem cieszył się wówczas sklep spożywczy, gdzie lody i zimne napoje, ukoiły ból podróży. Mogliśmy je kupić za otrzymane w ramach projektu „kieszonkowe”. Poza tym zachwycił nas hotel, w którym mieszkaliśmy – „Great Alexander” w Leptokaria na Rivierze Olimpijskiej. Pokoje odznaczały się wysokim standardem. Z okiem mogliśmy podziwiać ośnieżone szczyty Olimpu.

- W jakie nowe umiejętności wzbogacił Cię staż zawodowy?

- Godziny spędzone na kuchni, czy też za ladą barową, wspaniale poszerzyły naszą znajomość kuchni greckiej. Zajęcia za barem pokazywały w doskonały sposób, co należy robić w tym zawodzie. Poznaliśmy podstawy przygotowywania dań regionalnych. W regionie Macedonii sam szef kuchni udzielał nam lekcji. Samo wyżywienie w hotelu było wyśmienite. Potrawy, które nam serwowano była to zdrowa, tradycyjna kuchnia grecka na bazie lokalnych specjałów.

- Co szczególnie utkwiło Ci w pamięci z całego pobytu?

- Głównymi zajęciami poza godzinami w kuchni było „wylegiwanie się” na plaży oraz podziwianie piękna greckiej przyrody. Czas wolny ubarwiały nam wycieczki edukacyjne i krajoznawcze: do fabryki sera feta, wiszących klasztorów, czy też na wyspę Skiathos. „Zapierające dech w piersi” widoki w górach i długi rejs statkiem zostaną w naszej pamięci na zawsze. Można śmiało stwierdzić, że była to „przygoda życia”.

- Jaki certyfikat uzyskaliście i jaki wpływ będzie miał na dalszą edukację gastronomiczną?

- Po dwóch tygodniach zmagań i intensywnej nauki nagroda w postaci „Certyfikatu staż w Youthfully Yours, Grecja”, zwieńczyła wyjazd. Dalsze kształcenie w kierunku gastronomii będzie na pewno bardziej owocne po zaliczonym stażu.

- Czy ponownie chciałbyś przeżyć taką „przygodę”?

- Według założeń projektu o stażach zawodowych mamy możliwość ponownego wyjazdu. Będziemy się starać z całego serca, aby ponownie odbyć staż zawodowy w Grecji. Tak łatwo tam o nas nie zapomną…

 

Zapraszamy do grona leśników
w Technikum Leśnym w Janowie Lubelskim

Leśnik to fascynujący i bardzo atrakcyjny zawód. Jest to profesja nietypowa, bowiem związana z nieustannym obcowaniem z naturą i pięknem lasu. Technikum Leśne w Zespole Szkół zapewnia gruntowne przygotowanie do pracy w tym zawodzie i umożliwia rozwijanie pasji i zainteresowań, nie tylko przyrodniczych. Absolwent uzyskuje tytuł - technik leśnik, zdobywając jednocześnie wiedzę ogólną na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Może potem kontynuować edukację m in. w SGGW w Warszawie lub na UP w Lublinie. Ukończenie technikum leśnego umożliwia pracę na wielu stanowiskach w strukturach Lasów Państwowych, Parkach Narodowych i Krajobrazowych, a także w różnorodnych zakładach usług leśnych.

Technikum Leśne w Zespole Szkół rozwija się. Uczniowie biorą udział w różnych targach i wystawach przyrodniczych (np. Międzynarodowe Targi Leśne - wrzesień 2016). Mają możliwość nieodpłatnego uczestniczenia w kursach brakarskich i pilarza (uzyskanie kwalifikacji), mogą zdobyć również uprawnienia do wspinaczki wysokościowej. Zajęcia praktyczne odbywają się w Ośrodku Edukacji Leśnej. Szkoła oferuje udział w kołach zainteresowań o tematyce przyrodniczej, organizuje wiele atrakcyjnych wyjazdów naukowo-rekreacyjnych, w tym daje także możliwość uczestniczenia w zbiorowych polowaniach. Ponadto w szkole działa zespół – sygnalistów myśliwskich i każdy uczeń może uczyć się gry na rogu myśliwskim. W Technikum Leśnym nauka odbywa się w przyjaznej, życzliwej atmosferze, zarówno w samej szkole, jak i w Ośrodku Edukacji Leśnej.

Jeśli jesteś otwarty na świat i naturę, marzysz o stabilnym, ciekawym zawodzie i chcesz rozwijać swoje zainteresowania, nasze technikum jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy!

 

Witaj słoneczna Hellado!
Młodzież z Witosa na praktykach zawodowych w Grecji

Świat jest księgą, a człowiek, który nie podróżuje czyta tylko jedną stronę

św. Augustyn

Grecja - kolebka kultury europejskiej, miejsce narodzin filozofii, teatru, demokracji ojczyzna mitów i Igrzysk Olimpijskich. Ten wspaniały kraj urzeka swoim pięknem i przyciąga rzesze turystów. Ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i bogatą tradycję kulinarną.

Piętnastu uczniów Naszej Szkoły pod opieką Jadwigi Pietras - nauczycielki przedmiotów gastronomicznych - od 18 maja odbywa dwutygodniowe praktyki zagraniczne w Grecji w kurorcie Leptokaria. Są to najlepsi i najzdolniejsi uczniowie Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w różnego rodzaju konkursach i warsztatach na szczeblu krajowym i wojewódzkim. Praktyki to wynik starań dyrekcji i nauczycieli szkoły w zakresie wykorzystania programów unijnych. Dziękujemy bardzo Panu Bartoszowi Piechowi za pomoc w przygotowaniu projektu.

Program stażu zawodowego zakłada m. in. poznanie specyfiki kuchni greckiej, sporządzania potraw, obsługę gości restauracji, ale również wycieczki i zajęcia w ramach programu kulturowego (wyspa Skiathos, Meteory). Uczniowie obok zakwaterowania i wyżywienia mają także zapewnione kieszonkowe.

Więcej...

   

Ołtarz przy Zespole Szkół na Uroczystość
Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Galeria zdjęć

 

NAJLEPSZA MAJÓWKA- TYLKO U ”WITOSA”

13 maja po raz kolejny, ale w sposób nietuzinkowy odbyła się Bezpieczna Majówka, czyli Dni Otwarte w Zespole Szkół im. W. Witosa.

Atrakcji nie było końca- najpierw poważnie, później tylko ciekawiej i bardziej interesująco. Młodzież naszej szkoły przedstawiła zebranym gościom i swoim młodszym kolegom- gimnazjalistom, sylwetkę naszego patrona, który zaprezentował się w całej okazałości (jak żywy) w trzech odsłonach.

Oprócz tego każdy przybyły na naszą imprezę mógł zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną w postaci specjalistycznych stoisk. Prezentowali się geodeci, logistycy, leśnicy, gastronomi, hotelarze a także mundurowi. Oczu nie można było oderwać, gdyż każde z nich „czarowało” swoimi propozycjami. Ci, którzy nie dokonali jeszcze wyboru na dalszą edukację -teraz już nie mają wątpliwości.

W ramach realizacji projektu „Jesteśmy bezpieczniejsi ...”każdy mógł sprawdzić działanie symulatora dachowania. Młodzi ludzie uświadomili sobie od razu jak ważne jest zapinanie pasów podczas jazdy. Odbyły się również zawody sportowe, gdzie można było wykazać się sprytem i refleksem a także udowodnić, że „W zdrowym ciele- zdrowy duch”.

Corocznie wyczekujemy przyjazdu mistrza Krzysztofa Drabika, znanego m.in. z programu „Mam talent” prezentującego sztukę flair. Tak było i tym razem. Uczniowie skupiali się na każdej sekundzie tego ekscytującego pokazu.

Jako gwóźdź programu wystąpił młodzieżowy zespół LOVER BOY, który rozbawił całe towarzystwo i wprowadził je w taneczny rytm. Godzinny koncert na świeżym powietrzu, przy ulubionych dźwiękach hitów zamienił się w konkurs tańca, gdzie można było wyłonić wielu zwycięzców.

A wszystko przy niesamowitej aurze (nie tylko klimatycznej), smaku wybornych potraw naszych gastronomów, grillowanych kiełbaskach i doborowym towarzystwie – spowodowało, iż mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic- przekonali się, iż najlepsza majówka - TYLKO U WITOSA....

Galeria zdjęć cz.1
Galeria zdjęć cz.2

 

Spotkanie z F- 16 i żołnierzami Kawalerii Powietrznej

W ostatnim tygodniu kwietnia klasy mundurowe Zespołu Szkół wzięły udział w wyjeździe szkoleniowym, podczas którego w dniu pierwszym kadeci zapoznali się z działaniem i infrastrukturą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku miejscem stacjonowania Eskadry Latających Smoków.

Kadeci odwiedzili na lotnisku straż pożarną i zapoznali się z jej działaniem, hangar naprawy i przeglądów F-16 gdzie nasz przewodnik udzielił uczniom wszelkich informacji dotyczących tych samolotów, wierzę kontroli lotów jak również mogli się zapoznać z innymi statkami powietrznymi zgromadzonymi na lotnisku. Jednak największą atrakcją były starty myśliwców. Wrażenia są niesamowite i na pewno uczniowie będą je długo pamiętać. Dzień pierwszy zakończyli wizytą w „Planetarium” gdzie zapoznali się z układem gwiazdozbiorów na wiosennym niebie i „Manufakturze Łódzkiej”.

Wyjazd zorganizował pułkownik B. Gzik.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Zakończenie roku dla klas maturalnych

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych odbędzie się
29 kwietnia 2016r. o godz. 10.00
O godzinie 8.00 w Sanktuarium odprawiona zostanie Msza Święta w intencji maturzystów

 
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz