KIERUNKI KSZTAŁCENIA

 

Tajniki cukiernictwa i piwowarstwa –
gastronomowie na warsztatach kulinarnych w Przemyślu

W dniu 20 lutego 2018 roku grupa 18 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w warsztatach kulinarnych dla szkół średnich - „Produkcja piwa” oraz „Technologia ciastkarstwa”. Organizatorem warsztatów była Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

Pani dr inż. Greta Adamczyk, nauczyciel akademicki na kierunku Bezpieczeństwo i produkcja żywności zapoznała wszystkich z technologią produkcji ciast biszkoptowych oraz ciast parzonych. Uczniowie samodzielnie przygotowali roladę biszkoptową z kremem russel oraz gniazdka poznańskie z lukrem pod „dyskretnym okiem” Pani Adamczyk – wykorzystując, ponadto, swoje umiejętności zdobyte na zajęciach w szkole.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

JESTEŚ TYM CO JESZ - szkolna przygoda z dietetykiem!

W dniu 21.02.2018r. młodzież z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowe Lubelskim gościła panią dietetyk – Monikę Plachę. W ramach programu JESTEŚ TYM CO JESZ przeprowadziła spotkanie na temat zdrowego stylu życia. Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała młodzież do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Omawiając piramidę zdrowego żywienia zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Myślą przewodnią spotkania było hasło: Zmień swoje nawyki na zdrowe zamienniki!

Więcej...

 

Aktywnie, ciekawie i kreatywnie – czyli jak spędzić ferie u „Witosa”

Dla uczniów Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim ferie zimowe rozpoczęły się dość nietypowo, czyli od kursu profesjonalnego parzenia kawy – barista. Nasi gastronomowie i hotelarze pod okiem szkoleniowców uczyli się jak przygotować kawę espresso, espresso doppio, ristretto, lungo oraz napoje kawowe z mlekiem i dodatkami smakowymi. Uczniowie ćwiczyli też sztukę rysowania na kawie – latte art.

Na kolejnym kursie – obsługi kelnerskiej nasza młodzież zgłębiała tajniki psychologii sprzedaży, zasad organizacji imprez zbiorowych oraz prawidłowego prowadzenie rozmów z gośćmi restauracji i przede wszystkim tajniki fachowej obsługi kelnerskiej.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

W naszej szkole nawet w ferie pulsuje życie.

Kurs Carvingu

 

Kurs Animatora Czasu Wolnego

 

Kurs Baristy

 

Nowości w Witosie – zaplanuj z nami swoją przyszłość!

Nasza szkoła na rok szkolny 2018/2019 poszerza swoją ofertę edukacyjną o trzy nowe, niezwykle atrakcyjne kierunki. W zakresie 3-letniego liceum, obok klasy mundurowej i klasy humanistycznej, nowością jest liceum PROMOTOR ZDROWIA I URODY. To kierunek dla osób, które interesują się dietetyką, zdrowym stylem życia, edukacją zdrowotną, biologią i chemią żywności. Absolwenci w przyszłości mogą znaleźć zatrudnienie w branży dietetycznej, kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej itd. Zawód ten należy, niewątpliwie, do grupy zawodów przyszłości. Obecnie, profilaktyka prozdrowotna i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, to priorytet w wielu sferach życia.

TECHNIKUM TELEINFORMATYCZNE, także 4-letnie, to nasza trzecia propozycja. Technik teleinformatyk zdobędzie umiejętności związane z projektowaniem i administrowaniem sieciami komputerowymi i telefonicznymi oraz instalacją i konfiguracją serwerów, routerów, modemów, komputerów i telefonów. Każda instytucja potrzebuje specjalistów od komputerów oraz sieci komputerowych. Atutem absolwentów tego technikum jest to, że oprócz znajomości problematyki związanej z komputerami i sieciami komputerowymi, posiadają również podstawową znajomość funkcjonowania sieci telefonicznych, co zasadniczo, czyni ich bardziej elastycznymi na rynku pracy niż technicy wyspecjalizowani jedynie w telekomunikacji lub tylko w informatyce.

Zespół Szkół wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu przyszłych pracodawców. Staramy się nieustannie podnosić jakość kształcenia ogólnego i zawodowego. Nasi uczniowie, w zakresie określonej specjalności, nabywają wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Szereg bezpłatnych kursów, zakończonych certyfikatami, zajęcia dodatkowe, praktyki zawodowe, staże krajowe i zagraniczne – to wszystko sprawia, że po ukończeniu Naszej Szkoły absolwent będzie konkurencyjnym na rynku pracy, posiadając wszechstronne umiejętności i odpowiednie przygotowanie zawodowe.

 

Fotorelacja z konkursu "Zainwestuj w zdrowie - IV edycja"

 

Już po raz czwarty w Zespole Szkół odbył się konkurs „Zainwestuj w zdrowie”.

25 stycznia w Zespole Szkół „u Witosa” zagościło 15 gimnazjalistów z okolicznych szkół. Wszyscy przybyli rywalizować o nagrody, ale również bardzo dobrze bawić się. „Czekaliśmy na Wasz konkurs” – mówi jedna z uczennic.

Po uroczystym przywitaniu rozpoczęły się zmagania uczestników. Uczniowie rozwiązywali test pisemny składający się z 30 pytań oraz rozpoznawali smaki egzotycznych owoców i warzyw. Ten drugi etap konkursu zawsze jest najciekawszy. Wszyscy uczestnicy, mając zamknięte oczy, mieli za zadanie rozpoznać niecodzienne smaki.

Konkurs jest atrakcją dla gimnazjalistów, ale również dla uczniów naszej szkoły. To właśnie uczniowie klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych zatroszczyli się o sprawny przebieg konkursu. Dzięki naszym staraniom i ofiarności sponsorów dla wszystkich uczestników były wspaniałe nagrody.

A tak przedstawiają się wyniki konkursu. I miejsce zdobyła Zuzanna Sneka z Zespołu Szkół w Kocudzy, II miejsce - Emilia Pituch z Zespołu Szkół w Wólce Ratajskiej, a III miejsce zajęła Agata Drzazga z Janowa Lubelskiego. Gratulujemy zwycięzcom!!!

Dziękujemy Nadleśnictwu Janów Lubelski, F.H.U. INKOM Piotr Łacko, Wydziałowi Spraw Terenowych w Janowie Lubelskim Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska za dofinansowanie i wsparcie konkursu „Zainwestuj w zdrowie- IV edycja”

Kinga Jargiło- koordynator konkursu

Galeria zdjęć

 

Poloneza czas zacząć…

W przybliżeniu, około stu dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami, odbywa się uroczysty bal, nazywany potocznie studniówką. Od tego dnia uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej mogą odliczać czas do egzaminu dojrzałości…

6 stycznia w hotelu Janów w Borownicy odbył się bal studniówkowy wszystkich klas maturalnych z Zespołu Szkół. Przyszli maturzyści podziękowali Dyrekcji oraz swoim wychowawcom i nauczycielom za przekazaną wiedzę i trud włożony w ich edukację. Młodzież zaprezentowała, z pełną gracją i powagą, wyszukane układy naszego tradycyjnego tańca narodowego – poloneza.

Po części oficjalnej zaczęła się wspaniała zabawa wszystkich uczestników balu. Było dużo radości, uśmiechu i beztroski. Ten niezwykły wieczór na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Teraz przed maturzystami czas intensywnej nauki i przygotowań do „majowego egzaminu”. Życzymy wytrwałości i samych sukcesów!!!

 

Cud Bożego Narodzenia – Jasełka 2017

W Noc Bożego Narodzenia Bóg otworzył nam Niebo, dzieląc z nami ziemskie życie. Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, ale przez to, czym dzieli się z innymiTe słowa świętego Jana Pawła II można uznać za myśl przewodnią tegorocznych jasełek, przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół, pod kierunkiem ks. P. Surowca, mgr K. Lewińskiej oraz mgr K. Góry-Pikuli. Widowiskowy spektakl został wystawiony w dniu 22 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury.

Jasełka przywołały najważniejszą ideę świąt – to dobroć i troska o drugiego człowieka są wyznacznikami naszego człowieczeństwa. Nieistotne są wartości materialne, bowiem one sprawiają, że stajemy się małostkowi i egoistyczni. To wartości duchowe takie jak bezinteresowność, szlachetność, uczciwość, altruizm są fundamentem ludzkiego życia. Bez nich, nawet najbardziej wystawna wieczerza wigilijna, pozbawiona jest autentyczności i prawdziwego przesłania, jakie niesie ze sobą Święto Narodzenia Pańskiego.

Uczniowie z Zespołu Szkół, w sposób bardzo sugestywny, odegrali swoje role. Oglądający przenieśli się najpierw w scenerię raju i piekła, a następnie mieli okazję oglądać sceny rodzajowe ukazujące stosunek współczesnego człowieka do Bożego Narodzenia. Każda z tych odsłon niosła ze sobą zadumę i pewną naukę moralną, dotyczącą przeżywania tego święta, z „sercem otwartym” na potrzeby bliźniego. Poszczególne scenki przeplatały się z pięknymi kolędami w wykonaniu naszych zdolnych, młodych wokalistów: Julii Kierepki, Dawida Maksima i Natalii Wieleby.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

 

Z okazji zbliżających się świąt pragniemy złożyć życzenia
przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości
i ciepłej rodzinnej atmosferze.

Kolejny Nowy Rok niech będzie czasem pokoju
oraz realizacji osobistych zamierzeń
życzenia składają

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy
i Społeczność Uczniowska Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim

 

SZKOLNYM MISTRZOM SAVOIR-VIVRE’U GRATULUJEMY!

Po raz pierwszy w naszej szkole został zorganizowany szkolny konkurs na
„Mistrza Savoir- Vivre´ u”. Pomysłodawcą konkursu był Samorząd Uczniowski.

Pierwszy etap odbył się 13 grudnia. Do konkursu przystąpili reprezentanci 11 klas. Uczniowie zmagali się z quizem zawierającym pytania, które dotyczyły zasad kulturalnego zachowania, zarówno w domu, w szkole, w powszednich sytuacjach życiowych oraz podczas oficjalnych spotkań czy rozmów kwalifikacyjnych. Konkurs był dla naszych uczniów okazją do sprawdzenia swoich wiadomości w tym zakresie, ale okazał się też przede wszystkim dobrą zabawą.
W związku z uzyskaniem przez dwie klasy takich samych wyników, 19 grudnia miała miejsce dogrywka. Ona tez nie wyłoniła zwycięzców.

Miło nam wobec tego poinformować, że pierwsze miejsce „ex aequo” uzyskali uczniowie klasy II technikum logistycznego w składzie Julia Kierepka i Wojciech Myszak oraz klasy III technikum geodezyjnego w składzie Beata Bartyzel i Patrycja Komsa.

Serdecznie gratulujemy zwycięskim klasom tak świadomych, w sferze kulturalnego zachowania się, kolegów i koleżanek, a pozostałym uczniom dziękujemy za udział w zmaganiach, które, jak się okazało, wcale nie były takie łatwe.

Chcielibyśmy, aby takie wartości jak wychowanie, kultura osobista i obycie towarzyskie odgrywały ważną rolę w życiu codziennym. Zwracajmy więc uwagę na to, jak odnosimy się do siebie nawzajem, aby zasady dobrego zachowania, nie były tylko pustymi hasłami, ale stanowiły wyraz naszego szacunku do drugiego człowieka.

Wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją znajomość savoir- vivre´ u, zapraszamy do rozwiązania testu

 
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz