KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Obchody Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Zespole Szkół

„Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy” - te słowa naszego rodaka papieża Jana Pawła II były mottem towarzyszącym naszym szkolnym uroczystościom upamiętniającym zbrodnię katyńską. Katyń to w świadomości Polaków nazwa, symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc „Katyń”, myślimy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 roku nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także o innych polskich obywatelach zamordowanych w tym czasie przez NKWD.

Pomimo wielu lat, które upłynęły od tych straszliwych wydarzeń, my nadal o nich pamiętamy, a dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, żyją one w świadomości wielu młodych Polaków. Apel, który przygotowali uczniowie, był swoistym złożeniem hołdu pomordowanym na „ nieludzkiej ziemi”. Recytowane wiersze i śpiewane pieśni miały nie tylko przypominać o bolesnych wydarzeniach ale przede wszystkim uświadomić nam do czego może doprowadzić nienawiść i pogarda dla drugiego człowieka.

10 kwietnia to także data, która przypomina nam o kolejnej w historii Polski tragedii- katastrofie samolotu prezydenckiego, który rozbił się w drodze na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar katastrofy znajdował się prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szefowie polskich instytucji państwowych, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta, duchowieństwa, organizacji społecznych i Sił Zbrojnych RP, a także członkowie załogi samolotu, funkcjonariusze Biura Ochrony rządu i osoby towarzyszące. Zapalając symboliczną świeczkę uczniowie uhonorowali ich pamięć.

Ilona Żerdecka

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz