KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Młodzi zdolni zawodowcy z technikum hotelarskiego
na Targach „HORECA” w Krakowie.

W dniach od 13 do 15 listopada 2013r. 36 uczniów z technikum hotelarskiego w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim wyjechało na Targi Hotelarskie do Krakowa. Wyjazd był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Młodzi zdolni zawodowcy” realizowanego przez szkołę.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z nowinkami z branży hotelarsko-gastronomicznej, czyli uczestnictwo w targach. Ponadto uczniowie zobaczyli obiekty hotelarskie znajdujące się w Krakowie.

Podczas targów dla zwiedzających przygotowane były stoiska z nowoczesnym sprzętem i wyposażeniem wykorzystywanymi w hotelarstwie. Zwiedzających zachwyciły piękne ekspozycje nowoczesnej zastawy stołowej, eleganckie i wytworne materiały dekoracyjne do jednostek mieszkalnych (nowoczesne lampy, pościel, wykładziny, tekstylia i ręczniki itp.). Ponadto można było zobaczyć funkcjonalne i estetyczne meble oraz urządzenia sanitarne i sprzęty gastronomiczne. Uczniowie zapoznali się z najnowszymi trendami ozdabiania kart menu i kluczy do pokoi.

Największą popularnością cieszyły się ekspozycje połączone z konsumpcją, czyli stoiska gastronomiczne, gdzie na oczach zwiedzających kucharze przygotowywali pyszne dania gorące, którymi częstowali uczestników targów. Kolejka ustawiała się również do degustacji pysznych lodów włoskich i gałkowych. Można było również delektować się wyśmienitą kawą przygotowaną w profesjonalnych ekspresach.

Uczestnicy wycieczki zapoznali się z nowoczesnym sprzętem komputerowym ułatwiającym pracę we wszystkich działach nowoczesnego hotelu.

Specjalnie dla uczniów naszej szkoły Pan Dariusz Ślusarczyk przygotował krótki pokaz carvingu. Uczniowie zobaczyli jak szybko i oryginalnie udekorować potrawy na naszym stole.

Wyjazd do Krakowa był również okazją do zwiedzania Wawelu i Krakowskiego Rynku, gdzie poza lekcją historii w wykonaniu pilota wycieczki, uczniowie zaopatrzyli się w pamiątki dla swoich najbliższych.

Kolejnym ważnym punktem wyjazdu było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Młodzież naszej szkoły w ogromnej ciszy i skupieniu zwiedzała miejsce mordu i męczeństwa wielu narodów.

Jadąc do Krakowa „wstąpiliśmy” również na papieskie kremówki do Wadowic. Zwiedziliśmy miejsca, gdzie „WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO” i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy Pomniku Błogosławionego Jana Pawła II.

Wieliczka to kolejne miejsce wpisane w trasę przejazdu naszych uczniów. Młodzież pod okiem przewodnika zwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce. Zwiedzanie było dla uczniów ogromną przygodą, bo pośród ciemnych korytarzy kopalni spotkali Ducha Skarbnika Kopalni, który zorganizował uczniom wiele ciekawych konkurencji z atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto na terenie kopalni znajduje się nowoczesny kompleks noclegowy - Komora Słowackiego, który dzięki swej oryginalności wart jest odwiedzenia i zobaczenia.

Nad bezpieczeństwem uczniów stale czuwali opiekunowie: Pani Izabela Mak, Pani Renata Myszak, Pan Michał Łukasz oraz pilot wycieczki Pan Jerzy Jurkiewicz.

Pobyt uczniów w Krakowie był wypełniony licznymi atrakcjami, które nie byłyby możliwe do zrealizowania bez projektu „Młodzi Zdolni zawodowcy”.

Trzy dni spędzone przez poza domem szybko minęły a uczniowie wzbogaceni w fachową wiedzę i liczne doświadczenia wrócili już do szkolnych ławek.

Galeria zdjęć cz.1
Galeria zdjęć cz.2

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz