KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
w Zespole Szkół im. W. Witosa

13 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony ważnej dla Polaków rocznicy. Młodzież pod kierunkiem nauczyciela historii, G. Ciupaka, upamiętniła tę datę słowno - muzyczną akademią połączoną z jakże realistyczną prezentacją.

"Jakże nie przypominać o tak krwawych bolesnych kartach naszej historii? To nasz obywatelski obowiązek, pamięć o tych wydarzeniach musi trwać" - podkreśliła mgr T. Biernat - Dyrektor Szkoły.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi ,Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Obchody w 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zapisały się czarną kartą w historii Polski. 10 kwietnia samolot rządowy z prezydentem Polski na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy zginęli na miejscu, uroczystość została odwołana. W tym roku mija już 5. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Te tragiczne chwile upamiętnione zostały słowami poezji okolicznościowej:

W katyńskim lesie
puste krzesła krzyczą
I krzyk ich niemy
całą Polskę rani
Panie Prezydencie
Twój naród w bólu
Głosuje zniczami...

Tomasz Wasilczuk

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz