KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Szkoła z pomysłem !! Nocny wymarsz szkoleniowy

Doskonalenie poruszania się z mapą i kompasem w terenie i konkurencje sprawnościowe wraz ze strzelaniem to tylko niektóre zadania wymarszu szkoleniowego uczniów ZS im. W Witosa.

W dniach 16- 17.04.2015r. odbył się wymarsz Szkoleniowy dla klas I mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym.

Organizatorem wymarszu był mgr Cezary Dobrowolski który realizował specjalistyczny program wycieczki. Głównym celem tego zgrupowania było jak najlepsze przygotowanie uczniów do przyszłej pracy w zawodzie służb mundurowych. Nad bezpieczeństwem i właściwym przebiegiem konkurencji zaliczeniowych czuwali: mgr Cezary Dobrowolski, mgr Ewa Biernat, oraz Firma „MAKAR” -Paweł Mak. Instruktorzy: Damian Kańczukowski, Michał Rząd, Jakub Pawlos.

Pod czujnym okiem opiekunów uczniowie rywalizowali w różnych kategoriach. Każdy miał do pokonania wiele przeszkód na zaliczenie.

Pierwszego dnia o godz. 2015 rozpoczął się przejazd autobusem do miejscowości Gwizdów. Następnie uczniowie zostali podzieleni na zespoły sześcioosobowe i rozdany został im dodatkowy niezbędny sprzęt oraz mapy. Uczniowie rozpoczęli wymarsz na Azymut do pierwszego i drugiego punktu kontrolnego którego celem było ćwiczenie w ładowaniu magazynka KBK AK oraz ćwiczenia w nakładaniu odzieży ochronnej OP1. W takcie marszu uczyli się piosenki marszowej ‘Kalina Malina”. Na kolejnych punktach kontrolnych uczyli się m. in. bandażowania ran otwartych , wiązania węzłów, wspinaczki, odpalanie ogniska i utrzymanie ognia w niewidoczny sposób dla otoczenia. Pokonywali most komandorski na dwóch linach.

Po przebyciu 20 km nocą, ćwiczeniu tych wszystkich sprawności i dotarciu do kolejnego punktu kontrolnego OSP w Momotach Górnych klasy mundurowe zatrzymały się, aby kontynuować dalsze szkolenie z zakresu wiedzy ogólnowojskowej.

Po przebyciu 20 km nocą, ćwiczeniu tych wszystkich sprawności i dotarciu do kolejnego punktu kontrolnego OSP w Momotach Górnych klasy mundurowe zatrzymały się, aby kontynuować dalsze szkolenie z zakresu wiedzy ogólnowojskowej.

Opiekunowie razem z uczniami posilili się wyśmienitym obiadem oraz podzielili się wrażeniami na temat obozu. Po czasie wolnym zaczynały się kolejne konkurencje, tym razem na dokładność:

Wymarsz zakończył się przygotowaniem kolacji i ogniska około godziny 1930.

Zorganizowany przez Zespół Szkół im. Wincentego Witosa wymarsz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Dla klas mundurowych była to znakomita okazja do zapoznania się z arkanami pracy w służbach, współpracy w zespole oraz wspólnej integracji. Uczestnicy obozu nie kryli swojego zadowolenia z bezpieczeństwa i wzorowej organizacji. Wędrówka była sprawdzianem wytrwałości i odporności obozowiczów. Marsz po zmroku oraz trudne warunki atmosferyczne nie złamały młodzieży. Młodzież dzielnie sprostała postawionym przed nią zadaniom, a każdy z jej uczestników mógł przeżyć wspaniałą przygodę.

Dziękujemy za pomoc w organizacji wymarszu i zorganizowaniu konkurencji technicznych firmie „MAKAR” oraz OSP w Momotach Górnych.

Do zobaczenia na poligonie w Sitańcu – Wolica w Zamościu !!!

mgr Ewa Biernat

Galeria zdjęć

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz