KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Obchody 76 Rocznicy zakończenia działań obronnych
Grupy Płk. Tadeusza Zieleniewskiego

….Umierali z ran w straszliwej męce,
padł niejeden, by nie powstać więcej,
biały krzyż pozostał nad mogiłą, po co chłopcy? Bo tak trzeba było!

Dnia 27 września br. w Momotach Górnych miało miejsce uczczenie 76 rocznicy zakończenia Działań Obronnych Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego. Uczniowie Technikum Zawodowego i Liceum Ogólnokształcącego im.W. Witosa w Janowie Lubelskim przygotowali na tę uroczystość montaż słowno-muzyczny z elementami rekonstrukcji historycznej, pod kierunkiem mgr M.Pelczar, mgr A. Widz oraz mgr R. Szymańskiego przy mocnym wsparciu pani Dyrektor Zespołu Szkół mgr T. Biernat.

Nasza historia liczy ponad tysiąc lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości, przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny, uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności Polski. Tragicznym wydarzeniem na kartach historii Polski zapisał się wrzesień 1939 roku. Rekonstrukcja historyczna przedstawiła zebranym dramatyczne okoliczności krwawych walk polskich żołnierzy otoczonych przez wrogie armie i zmuszonych do aktu kapitulacji. Ten dramat historyczny miał miejsce na naszych rodzimych ziemiach w okolicach Janowa, na terenie lasów janowskich i miejscowości Momoty. Wzruszające recytacje, przejmujące pieśni oraz przemawiające do wyobraźni informacje - to ukazany skrawek historii, wobec której nikt nie pozostanie obojętny. Nasi uczniowie w sposób szczególny wyrazili szacunek młodego pokolenia dla przeszłości narodowej, wdzięczność wszystkim poległym w obronie Polski, naszej Ojczyzny. Wyrazem tego było wyznanie - …Gdy myślę Ojczyzna - pragnę zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia?

Nasza młodzież wyraziła hołd poległym żołnierzom i potrafiła w sposób szczególnie wzruszający uczcić miejsce tragicznych wydarzeń.

Galeria zdjęć

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz