KIERUNKI KSZTAŁCENIA

„Za mundurem nie tylko panny sznurem”
Mundurówka na Dniu Otwartym w Zamojskiej Jednostce Wojskowej

Uczniowie Zespołu Szkół z klas mundurowych, tj. z klasy Ia i IIb, po raz kolejny wzięli udział w Dniach Otwartych organizowanych przez Zamojską Jednostkę Wojskową. Do zwiedzania udostępniono specjalistyczne pojazdy i uzbrojenia będące na wyposażeniu 3 Batalionu Zmechanizowanego, Kompanii Radiotechnicznej oraz Żandarmerii Wojskowej m.in. bojowy wóz piechoty, wóz zabezpieczenia technicznego, specjalistyczny sprzęt, broń i indywidualne wyposażenie żołnierzy.

Wielką atrakcją była możliwość zajęcia miejsca za kierownicą bojowego wozu piechoty, wejść do przedziału desantowego, karetek wojskowych a także obejrzeć dokładnie przeciwlotniczy samobieżny zestaw artyleryjsko-desantowy, samobieżną haubicę, naziemną stację rozpoznawania systemów radiolokacyjnych czy wozu pogotowia technicznego itp.

Uczniowie na specjalnym urządzeniu treningowo-szkoleniowym mogli odpalać i kierować przeciwpancernymi pociskami, co okazało się dużym wyzwaniem dla uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy samochodem, na którym uczniowie mogli porównać normalną jazdę z jazdą pod wpływem alkoholu. Chętni uczniowie mogli skorzystać z nauki strzelania na laserowych symulatorach strzeleń. Młodzież miała również możliwość obejrzenia obiektów sportowych, na których ćwiczą żołnierze, a także rozmowy z żołnierzami, którzy obecnie pełnią służbę zawodową i podpytania ich o specyfikę służby w wojsku - może któryś z uczniów dołączy do nich w najbliższej przyszłości?

Gorąca wojskowa grochówka i herbata na zakończenie zwiedzania koszar była strzałem w dziesiątkę, a jednocześnie rozgrzewką w chłodny, jesienny dzień. Z bagażem nowych doświadczeń i zdobytej wiedzy, uczniowie wraz z opiekunami - Płk. Bolesławem Gzikiem, nauczycielami Joanną Sajewską i Januszem Sulowskim bezpiecznie wrócili do domu.

Galeria zdjęć

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz