KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Uczniowie technikum gastronomicznego na wiosennym spotkaniu
z poezją i kulturą żydowską

W dniu 21 marca 2017r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, filia w Janowie Lubelskim zorganizowała w Światowym Dniu Poezji i początku kalendarzowej wiosny, spotkanie poświęcone kulturze żydowskiej.

Nasi uczniowie I klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych uświetnili to spotkanie smacznymi potrawami kuchni żydowskiej. Na tę okoliczność uczennice: Agata Dycha, Agnieszka Góra, Karolina Janik oraz Angelika Mulińska przygotowały kugel ziemniaczany (babkę ziemniaczaną) oraz bajgle (rodzaj obwarzanków, które najpierw zostały obgotowane a potem upieczone), i nimi częstowały obecnych na uroczystości gości.

Spotkanie to nawiązywało do święta Purim (jednego z najradośniejszych świąt w kulturze żydowskiej). Wśród uczestników obecna była młodzież janowskiego gimnazjum, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz emeryci i renciści rejonu janowskiego.

Program zawierał historię Żydów janowskich, osiągnięcia polskich Żydów na świecie w różnych dziedzinach, wykonanie tańca izraelskiego oraz piosenek. Przygotowaniem tego spotkania zajęła się pani Anna Żuraw-Łopata- kierownik biblioteki pedagogicznej w Janowie Lubelskim.

Dzięki tej okazji nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności kulinarne w środowisku lokalnym jak również zaznajomić się bliżej z kulturą żydowską.

Opieka gastronomiczna uczniów mgr inż. Bogumiła Kmita

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz