KIERUNKI KSZTAŁCENIA

"Niepodległa, niepokorna. Zawsze była, będzie, jest”-
99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

„Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska ma”.

9 listopada w Zespole Szkół odbyła się uroczysta akademia z okazji najważniejszego dla Polaków święta, upamiętniającego radość z odzyskania wolności po 123 latach zaborów. Data 11 listopada jest symboliczna i umowna. Przyjęło się, że tego dnia odzyskaliśmy niepodległość, bo wówczas Rada Regencyjna przekazała władzę w ręce komendanta Józefa Piłsudskiego, który został Naczelnikiem Państwa Polskiego, a później także naczelnym wodzem, gdy do jego dyspozycji oddał się szef sztabu Armii Polskiej, generał Tadeusz Rozwadowski. Należy pamiętać jednocześnie, że powrót Polski na mapę Europy budowano przez całe cztery lata I wojny światowej. Polacy wywalczyli go swoją odwagą, heroizmem i niezłomnością w dążeniu do celu.

Młodzież z Zespołu Szkół, pod kierunkiem nauczycieli: mgr G. Ciupaka i mgr S. Blachy, przywołała tło historyczne i okoliczności odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości. Uczniowie zaprezentowali je w formie poezji, przeplatanej ze wzruszającymi pieśniami żołnierskimi w wykonaniu męsko-damskiego chóru. Przedstawili oglądającym symbolikę koloru biało-czerwonej flagi, a także fakty historyczne z lat 1914-1918, związane z naszą „małą ojczyzną” - Ziemią Janowską. To była pogłębiona lekcja historii, dzięki której, miejmy nadzieję, wszyscy docenią poświęcenie naszych przodków. Dzięki ich walecznej postawie, determinacji i poświęceniu możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju. Należy pamiętać słowa Marszałka Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”(...). Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”. Marszałek przestrzegał również rodaków w kwestii zachowania wolności Ojczyzny: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” (…) jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Te słowa powinny towarzyszyć nam na co dzień, nie tylko w trakcie obchodów Święta Niepodległości. Ojczyzna to wartość najwyższa. Troska o jej dobro to cel nadrzędny każdego prawdziwego Polaka.

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz