KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Cud Bożego Narodzenia – Jasełka 2017

W Noc Bożego Narodzenia Bóg otworzył nam Niebo, dzieląc z nami ziemskie życie. Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, ale przez to, czym dzieli się z innymi.Te słowa świętego Jana Pawła II można uznać za myśl przewodnią tegorocznych jasełek, przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół, pod kierunkiem ks. P. Surowca, mgr K. Lewińskiej oraz mgr K. Góry-Pikuli. Widowiskowy spektakl został wystawiony w dniu 22 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury.

Jasełka przywołały najważniejszą ideę świąt – to dobroć i troska o drugiego człowieka są wyznacznikami naszego człowieczeństwa. Nieistotne są wartości materialne, bowiem one sprawiają, że stajemy się małostkowi i egoistyczni. To wartości duchowe takie jak bezinteresowność, szlachetność, uczciwość, altruizm są fundamentem ludzkiego życia. Bez nich, nawet najbardziej wystawna wieczerza wigilijna, pozbawiona jest autentyczności i prawdziwego przesłania, jakie niesie ze sobą Święto Narodzenia Pańskiego.

Uczniowie z Zespołu Szkół, w sposób bardzo sugestywny, odegrali swoje role. Oglądający przenieśli się najpierw w scenerię raju i piekła, a następnie mieli okazję oglądać sceny rodzajowe ukazujące stosunek współczesnego człowieka do Bożego Narodzenia. Każda z tych odsłon niosła ze sobą zadumę i pewną naukę moralną, dotyczącą przeżywania tego święta, z „sercem otwartym” na potrzeby bliźniego. Poszczególne scenki przeplatały się z pięknymi kolędami w wykonaniu naszych zdolnych, młodych wokalistów: Julii Kierepki, Dawida Maksima i Natalii Wieleby.

Wizualna oprawa jasełek wzbudziła zachwyt u widzów. Niezwykła scenografia, realistyczne i barwne stroje, świetna charakteryzacja, a przede wszystkim bardzo dobra gra aktorska naszej młodzieży – to wszystko sprawiło, że każdy oglądał przedstawienie ze skupieniem i zainteresowaniem. Widowisko stanowiło doskonałą całość, zarówno pod względem artystycznym, jak i estetycznym.

Serdecznie dziękujemy młodzieży, jak i nauczycielom przygotowującym jasełka, za tak wspaniałe wprowadzenie w atmosferę tych najpiękniejszych świąt w roku.

Po spektaklu odbyło się uroczyste wręczenie nagród za wygraną w dwóch konkursach szkolnych – „Mistrz Savoir-Vivre-u” (zwycięskie klasy - II log (1) oraz III geo) oraz „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”. W konkursie na ozdoby bożonarodzeniowe wzięło udział 25 uczniów z II, III i IV klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarskiego. Wszystkie prace były bardzo oryginalne, pomysłowe i estetycznie wykonane, dlatego wybór był bardzo trudny ale ostatecznie komisja wyłoniła sześcioro zwycięzców - wszystkie trzy miejsca były „ex aequo”. Miło nam bardzo ogłosić, że pierwsze miejsce „ex aequo” zajęły prace w postaci przepięknych i bardzo pracochłonnych domków z piernika. Były to prace uczennic: z klasy III TŻiUG Dominiki Syp oraz z klasy II TŻiUG Samol Weroniki.

Drugie miejsca także „ex aequo” zajęły prace uczennic z klasy II TŻiUG: Agaty DychyDychy za oryginalną choinkę z płatków higienicznych i Magdaleny Szczepanikza nietuzinkową bombkę choinkową z kolorowego papieru.

Trzecie miejsca zajęły za ciekawe udekorowane bombki choinkowe także dwie uczennice: z klasy II TŻiUG Beata Rząd oraz z klasy III TŻiUG Klaudia Kamińska.

Wszyscy uczestnicy tego świątecznego konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy zostali nagrodzeni pięknymi książkami, które, miejmy nadzieję przysłużą się do dalszego rozwoju zainteresowań zawodowych naszych młodych artystów.

Galeria zdjęć

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz